Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, Mănăstirea Hlincea a depus la Ministerul Culturii (Institutul Național al Patrimoniului – Timbrul Monumentelor Istorice),  documentația pentru finanțarea proiectului ”Elaborare studii și documentații pentru investiția Consolidare - Restaurare la Biserica cu Hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe a Mănăstirii Hlincea, sat Hlincea, comuna Ciurea, județul Iași, cod LMI IS-II-a-A-04180 prin programul Timbrul Monumentelor Istorice 2024.

În urma acestor demersuri, s-a aprobat finanțarea, semnându-se contractul de finanțare nerambursabilă nr. 19 / 2024, în valoare de 180.100 lei, sumă ce va fi virată în contul mănăstirii. La aceasta sumă, mănăstirea va adăuga contribuția proprie (din donații ale credincioșilor, sponsorizări de la instituțiile centrale și locale ale statului și din fonduri proprii), în suma de 20.100 lei, la care se adaugă TVA, aferent întregii valori a proiectului, care va fi suportată tot de mănăstire

Cu acest prilej, mulțumim colectivului Institutului Național al Patrimoniului – Timbrul Monumentelor Istorice pentru sprijinul acordat.

Sinaxar Şi Calendar

LEGĂTURI ORTODOXE